Artykuły, galerie fotografii i listy plików

Misje Święte są organizowane cyklicznie. Przeciętnie raz na ok. 10 lat. Celem jest odnowa życia religijnego wspólnoty parafialnej. Tegoroczne Misje stanowiły duchowe przygotowanie do obchodów 50-lecia istnienia naszej Parafii.

Dzień ten jest Pamiątką Ostatniej Wieczerzy jaką spożył Jezus z Apostołami. Ustanowił wtedy dwa Sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Po skończonych Uroczystościach przenosi się Najświętszy Sakrament do Ciemnicy. Obnaża się ołtarz a tabernakulum pozostaje puste.

24 grudnia na Mszy roratniej o godz. 8.00 - tradycyjnie już - odbyło się poświęcenie opłatków i figurek Nowonarodzonego Jezusa. Boże Narodzenie jest liturgicznym upamiętnieniem wydarzenia z betlejemskiej groty. Niesie ono także w sobie wiele tradycji i zwyczajów, które staramy się pielęgnować. Dodają one barw i kolorytu co sprawia, że Święta Bożego Narodzenia są po prostu NIEPOWTARZALNYM przeżyciem dla każdego człowieka.

18 września obchodzimy Święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. W tym dniu w naszej diecezji przeżywaliśmy wspólną modlitwę pod hasłem GODZINA DLA JEZUSA. Podczas adoracji został odczytany życiorys świętego. Podczas Mszy św., połączonej z okolicznościowym kazaniem modliliśmy się w intencji dzieci i młodzieży naszej wspólnoty parafialnej.

Przepiękna pogoda przywitała dzień Odpustu. Uroczysta Msza św. odbyła się o godz 11.00. Przybyli delegacje z wieńcami dożynkowymi, Druhowie Strażacy, Chór Echo, Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, dzieci pierwszokomunijne, dzieci sypiące kwiaty i dzwoniące dzwonkami. Liturgiczna Służba Ołtarza w pełnym składzie zadbała o piękno liturgii. Główny Celebrans i jednocześnie kaznodzieja – Ks. Artur Kostrząb – stanął na wysokości zadania. W homilii przedstawił rolę Najświętszej Maryi Panny w historii zbawienia. Na tej teologicznej kanwie ukazał Matkę Zbawiciela jaką tą, która nieustannie troszczy się o każdego z nas. Postać Maryi jak usłyszeliśmy była też inspiracją dla artystów, twórców i pisarzy.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP związana jest z zakończeniem ziemskiego życia Maryi. W V zaczęto upamiętniać to wydarzenie na Wschodzie przez obchody święta Zaśnięcia Matki Bożej, które stało się tym samym jednym z najstarszych świąt maryjnych. Początkowo obchodzone było lokalnie, zwiększało jednak swój zasięg przybierając różne nazwy (np. Zaśnięcia, Przejścia czy Odpocznienia Maryi), aż do upowszechnienia się w całym Kościele. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności, stąd potoczna nazwa Uroczystości - Matki Boskiej Zielnej. Podczas Liturgii Uroczystości błogosławi się bukiety ziół oraz wieńce dożynkowe. Nasi Parafianie wykonali misternie zdobione wieńce dożynkowe, które zostały pobłogosławione podczas Uroczystej Mszy św. o godz. 10.30. Dziękujemy Strażakom, Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, młodzieży, dzieciom i wszystkim, którzy włożyli swój wysiłek i inwencję twórczą dla podtrzymania i promowania naszych rodzimych tradycji. Bóg Zapłać.

09.08.2020 na Mszy św o godz. 10.30 gościliśmy Chór oraz muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Zygmunta Mycielskiego ze Strzyżowa. Chór uświetnił liturgię Mszy św. sprawowanej w intencji + Zygmunta Mycielskiego - kompozytora, publicysty, pisarza i krytyka muzycznego. Po Mszy św. Chór i muzycy wykonali kilka utworów skomponowanych przez Zygmunta Mycielskiego

W dniach 20 do 24 lipca nasz parafialny Oddział KSM przeżywał rekolekcje prowadzone metodą Online. Rekolekcje prowadził animator Marcin Urban pochodzący z Parafii Kosowy. Razem z naszym Oddziałem w rekolekcjach uczestniczył Odział KSM z Parafii Niewodna.

Msza św. jest największym skarbem Kościoła. Może Ją celebrować jedynie przygotowany i ważnie wyświęcony ksiądz. Pełne piękno liturgicznego misterium można odsłonić i ukazać jedynie poprzez zaangażowanie całej wspólnoty. Bardzo ważną rolę odgrywają posługujący ministranci. Roczne przygotowanie zakończyliśmy 21 czerwca. Na sumie do grona nowych ministrantów dołączyło 8 kandydatów. Życzymy im wytrwałości i wiary.

Uroczystość Bożego Ciała jest wspólnotowym wyznaniem wiary w rzeczywistą obecność Jezusa w znaku chleba i wina. Liturgia Mszy Świętej jest zakończona wielobarwną procesją Eucharystyczną.

Wielki Tydzień rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej. Uobecnia ona uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na pamiątkę tego wydarzenia poświęcamy palmy. Podczas Mszy św. odczytuje się opis Męki Chrystusa. Liturgia kolejnych dni prowadzi nas do przeżywania ostatnich ziemskich dni Chrystusa. Wielki Poniedziałek - Namaszczenie w Betanii; Wielki Wtorek - Zapowiedź zdrady Judasza; Wielka Środa - Zdrada Judasza; Wielki Czwartek - Ostatnia Wieczerza, ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa; Wielki Piątek - w tym dniu nie sprawuje się Eucharystii, tylko Liturgię Męki Pańskiej; Wielka Sobota - dzień czuwania, zakończony Celebracją Wigilii Paschalnej.

Wielki Post, który trwa od Środy Popielcowej do Wielkiego Piątku, stanowi konieczne przygotowanie do dobrego przeżycia Triduum Sacrum (Trzy Święte Dni). Tradycja wypracowała wiele form przeżywania tego okresu. Do najbardziej popularnych zaliczamy: udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkie Żale. Praktykujemy również najprzedniejsze dobre uczynki tj: Modlitwa, Post, Jałmużna.

W dniach 23.02 - 24.02.2020 r. miała miejsce Wizytacja Kanoniczna naszej Parafii. Przeprowadził ją J.E.Ks.Bp Edward Białogłowski. Ks. Bp celebrował Eucharystię w intencji Parafian oraz udzielił sakramentu bierzmowania. Spotkał się z grupami działającymi w Parafii, a także odbył wizytę w szkole.

Po wygranych eliminacjach rozgrywek dekanalnych, drużyna lektorów starszych z naszej parafii uczestniczyła w Turnieju Diecezjalnym. Odbył się on 20 stycznia w Tyczynie. Nasi lektorzy odnieśli ogromny sukces zajmując drugie miejsce. Gratulujemy.

W niedzielę 26 stycznia X Festiwal Kolęd i Pastorałek dobiegł końca. Zwieńczeniem był występ naszego Chóru Echo. Chórzyści pod dyrekcją P. Jana Augustyna pokazali wielki kunszt artystyczny, za co zostali nagrodzeni owacjami na stojąco. Gratulujemy.

W ramach Festiwalu Kolęd w kolejną niedzielę 19.01.2020 wystąpił Chór Zorza z Kołaczyc.

X Festiwal Kolęd i Pastorałek w Wiśniowej rozpoczął się występem Chóru mieszanego z Grodziska pod. dyrekcją P. Marka M. Chór uświetnił liturgię Mszy świętej. Następnie wykonał kilka tradycyjnych Kolęd. Wymowna jest nazwa Chóru - Sursum corda. Z języka łacińskiego oznacza: W górę serca.

"Cuda, cuda ogłaszajcie" - pod takim ogólnopolskim hasłem wyruszył Orszak Trzech Króli w Wiśniowej. Pogoda dopisała, chętnych nie zabrakło, inwencja twórcza mieniła się całym spektrum, kolęd, strojów i pomysłów.

Służba ministranta przy ołtarzu to służenie samemu Chrystusowy. Wymaga ona dobrego przygotowania i prowadzania godnego stylu życia. W ciągu całego roku ministranci za swoje zaangażowanie zbierają punkty. Tegorocznymi zwycięzcami okazali się: Szarek Mateusz, Drygaś Piotr i Tarczoń Jan. Gratulujemy i zachęcamy do wstępowania w szeregi LSO.

Święta Bożego Narodzenia zawsze zapadają głęboko w pamięci. Rozpoczynamy świętowanie o północy. Mszą potocznie zwaną Pasterką, gdyż pasterze jako pierwsi przyszli oddać pokłon nowo-narodzonemu Jezusowi. Celebrację rozpoczęło czuwanie przy szopce zorganizowane przez wiśniowski Oddział Młodzieży KSM.

W Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 8.00 przeżywaliśmy ostatnią Mszę Roratnią. Stanowiła ona podsumowanie adwentowego wysiłku i pracy nad sobą. Po Mszy zostały poświęcone opłatki i figurki Dzieciątka Jezus. Następnie był czas na składanie sobie życzeń.

Na przygotowanie do bierzmowania składają się stałe spotkania formacyjne oraz celebracje. Dnia 7 grudnia w Domu Rekolekcyjnym Troska w Kozłówku, siedemnastoosobowa grupa młodzieży przeżywała dzień skupienia. Punktem centralnym była celebracja wyboru imienia.

W dniach 23- 24 listopada odbył się Ogólnopolski Turniej Szachowy LSO. Poprzedziły go kwalifikacje na szczeblu diecezjalnym. Z naszej diecezji zakwalifikował się Dawid Wolak, który w Starachowicach odniósł sukces. Zajął II miejsce w kategorii – szachy szybkie i III miejsce w kategorii – szachy błyskawiczne. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest patronalnym świętem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej. Dnia 24 listopada w Katedrze rzeszowskiej zgromadziły się delegacje parafialnych oddziałów KSM. Grupa młodzieży, (wśród nich Szymon Lisak z naszej parafii), która wcześniej uczestniczyła w rekolekcjach złożyła przyrzeczenia KSM.

Jesienne Spotkanie Szkolnych Kół Caritas odbyło się we wtorek 19 listopada bieżącego roku. Spotkanie odbyło się w auli przy jasielskiej Parafii Farnej. Prowadził je wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej – ks. Piotr Potyrała. Gościem specjalnym był znany raper w sutannie ks. Jakub Bartczak posługujący obecnie w parafii w Sulistrowicach w Archidiecezji Wrocławskiej. Ks. Kuba muzycznymi bitami mówił o wierze w Boga i animował całość spotkania. Naszą szkołę reprezentowała grupa w składzie: Ks. Jarosław Stefański – kościelny asystent SKC w Wiśniowej oraz sześcioosobowa delegacja uczniów z naszej szkoły.

16.11.2019 w sobotę odbył się Dekanalny Turniej Piłki Halowej o puchar Księdza Dziekana. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: lektorzy młodsi oraz lektorzy starsi. W turnieju wzięło udział 8 drużyn z następujących parafii: Frysztak, Wiśniowa, Przybówka, Łęki Strzyżowskie, Ustrobna. Zawodnicy z naszej parafii zajęli pierwsze miejsce w kategorii - lektorzy starsi oraz trzecie miejsce w kategorii - lektorzy młodsi. Jesteśmy dumni z naszego sukcesu.

Odzyskanie niepodległości jest dla nas Polaków bardzo ważnym wydarzeniem. Dzień ten świętujemy uroczyście, zarówno na szczeblu ogólnopolskim jak i lokalnym. W naszej Gminie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny, po Niej krótki montaż słowno- muzyczny w wykonaniu młodzieży KSM i chóru Echo, zakończony wspólnym śpiewem Hymnu Narodowego. Zwieńczeniem stanowiło złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Dnia 26 października odbył się w Rzeszowie zawody szachowe. Wzięli w nim udział ministranci z naszej parafii, odnosząc wielki sukces. Dawid Wolak zajął pierwsze miejsce w kategorii ministrantów młodszych, natomiast Jan Tarczoń zajął III miejsce w kategorii lektorów. Obaj zakwalifikowali się do turnieju krajowego, który odbędzie się w Starachowicach.

Tegoroczny październik 2019 roku został przez Papieża Franciszka ogłoszony Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Hasłem jego są słowa OCHRZCZENI I POSŁANI. Przez cały miesiąc rozważając różaniec polecaliśmy intencje misyjne oraz wsłuchiwaliśmy się w rozważania misyjne nadesłane przez misjonarzy z całego świata. Na szczególną pochwałę i uznanie zasługuje liczny udział dzieci w tych nabożeństwach. Uczniowie klas III, którzy przygotowują się do Pierwszej Komunii, dzieci z Koła Misyjnego i inne, które dzięki swoim rodzicom uczestniczyli we wspólnej modlitwie. Na zakończenie najwytrwalsi zaprezentowali plansze ze zgromadzonymi naklejkami. W nagrodę otrzymali różańce.

Dzień 14 września to święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Z inicjatywy katolików świeckich, w tym roku chcemy w sposób szczególny podkreślić fundamentalne znacznie Krzyża Chrystusowego dla naszej wiary. Licznie zgromadziliśmy się na Mszy św. o godz. 8.00, następnie rozważaliśmy Drogę Krzyżową tematyce rozwijania wiary w rodzinie, potem przy śpiewie pieśni pasyjnych adorowaliśmy Krzyż.

Dnia 13 września gościliśmy pielgrzymów, którzy wędrują z Rzeszowa do Dębowca na uroczystości odpustowe. Pielgrzymka organizowana przez Ojców Saletynów liczyła ok. 250 osób. Pątnicy uczestniczyli w Mszy św. o godz. 18.00, następnie udali się na nocleg. Nasi Parafianie wykazali się ogromną życzliwością i gościnnością. Bardzo wielu pielgrzymów przyjęli do swoich domów na nocleg. Rano ok. godz. 7.00 pątnicy, po modlitwie i adoracji krzyża udali się w dalszą drogę.

Pełni świeżych sił i radości rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Życzymy wszystkim uczniom, nauczycielom Bożego błogosławieństwa na trud dochodzenia do prawdy, dobra i piękna.

W budownictwie sakralnym i w liturgii ogromną rolę odgrywa piękno. W trosce o to, z inicjatywy Ks. Proboszcza Marka Matery i dzięki ofiarności naszych Parafian wykonano witraże, które przedstawiają Grono Apostolskie. Uroczyste poświęcenie miało miejsce na Sumie dnia 25 sierpnia 2019 r.

Istotą odpustu jest, darowanie przez Boga doczesnej kary za popełnione przez człowieka zło. Dokonuje się to mocą Męki i Zmartwychwstania Chrystusa i dzięki zasługom Maryi oraz świętych. Aby uzyskać odpust należy przystąpić do spowiedzi, przyjąć Komunię świętą, wyrzec się przywiązania do grzechu i odmówić przypisane modlitwy. Jest to więc dzień wielkiej radości dla całej wspólnoty parafialnej. Wyrażamy to poprzez udział w uroczystej sumie, którą kończymy procesją i błogosławieństwem.

Wniebowzięcie NMP to najważniejsze święto maryjne przeżywane w Kościele. Maryja po bogatym życiu na ziemi zostaje wzięta do nieba czyli osiągnęła pełnię szczęścia. W naszej tradycji w tym dniu poświęcamy wieńce dożynkowe. Jest to wyraz wdzięczności Bogu za szczęśliwe zbiory i błogosławieństwo w pracy.

21 lipca rozpoczął się XX Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem - "Ochrzczeni i posłani niesiemy Chrystusa". Błogosławieństwo kierowców i pojazdów ma za cel uwrażliwienie na bezpieczeństwo. Jest także okazją do wsparcia polskich misjonarzy, którzy do swojej pracy misyjnej potrzebują pojazdów mechanicznych. Dziękujemy wszystkich ofiarodawcom za wsparcie.

Młodzież z naszej Parafii w dniach 18 - 25 lipiec uczestniczy w turnusie KSM w Desznicy. W pięknej scenerii Beskidu Niskiego, w oparciu o słowo Boże pracują nad charakterem, by służyć Bogu i Ojczyźnie

12 lipca ok. 18.00 godz. przybyła na postój w naszej Parafii pielgrzymka z Warszawy do Miejsca Piastowego organizowana przez Księży Michalitów. Pielgrzymi zatrzymali się na godzinę, chwila odpoczynku, coś na ząb, modlitwa w kościele, błogosławieństwo i w drogę.

W sobotę 22 czerwca spotkaliśmy się na wspólnym ognisku. Pogoda dopisała, dobry nastrój również. Rozmowy, wspólny śpiew i modlitwa na zakończenie. Atmosfera nieziemska, niech żałują ci co nie mogli być.

Celem działalności Kościoła jest ewangelizacja. Polega ona na formowaniu Nowego Człowieka w oparciu o wzorzec i zasady jakie objawił na Jezus Chrystus - Syn Boga Żywego. Jedną z takich form są koncerty ewangelizacyjne. W otoczeniu muzyki i śpiewu głosi się żywego Chrystusa, który działa w życiu ludzkim. Tegoroczny koncert Jednego Serca zgromadził rzesze młodych ludzi. Nie zabrakło też i naszej Parafii.

"Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi" - słowa znanej pieśni eucharystycznej oddają istotę tej Uroczystości. Pełni wdzięczności, że Chrystus pozostaje z nami "aż do skończenia świata", wyruszamy w uroczystej procesji. Chcemy publicznie wyrazić wiarę w Eucharystyczną obecność naszego Zbawiciela. Obchody angażują cała wspólnotę parafialną: wyznaczeni mieszkańcy budują cztery ołtarze, rodzice przygotowują dzieci do sypania kwiatów, są obecni druhowie strażacy i licznie zgromadzeni wierni.

Rok Szkolny zaczynamy i kończymy, uczestnicząc w Mszy św. Dzieci z Przedszkola miały Mszę św. na zakończenie we wtorek 18 czerwca, natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum we środę 19 czerwca. We wspólnej modlitwie dziękowaliśmy Dobremu Bogu za skończony rok i prosiliśmy o potrzebne łaski na dobre spędzenie wakacji.

30 marca bieżącego roku, młodzież z klas VIII i III Gimnazjum przyjęła sakrament bierzmowania. Jest to trzeci z sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, który w pełni w prowadza młodego człowieka w tajemnicę Chrystusa i Kościoła. 30 maja udaliśmy się w pielgrzymkę dziękczynną do Kalwarii Zebrzydowskiej i Muzeum św. Jana Pawła II do Wadowic. Trochę padało ale atmosfera była wyśmienita. W Kalwarii uczestniczyliśmy w Mszy św.. Następnie udaliśmy się do Wadowic. Mieliśmy sporo wolnego czasu, byliśmy w Bazylice, gdzie był ochrzczony Karol Wojtyła, była czas na obiad i kremówkę. Zwiedzanie Muzeum mieliśmy zaplanowane na dwie tury, pierwsza grupa weszła o 16.10, druga grupa o 16.20. Muzeum jest bardzo nowoczesne a przewodnicy bardzo ciekawie opowiadali. Chociaż postać Jana Pawła II jest nieco odległa dla naszej młodzieży to jednak wszyscy z zaciekawieniem słuchali i oglądali eksponaty.

Po rocznym przygotowaniu teoretycznym i praktycznym nastąpiło uroczyste przyjęcie do grona ministrantów. Obrzęd odbył się w niedzielę na Sumie. Nowi ministranci złożyli uroczyste przyrzeczenie. Gratulujemy i życzymy wytrwałości w tej zaszczytnej i wymagającej służbie ołtarza.

W naszej Parafii funkcjonuje Wspólnota Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Spotykamy się w każdą środę po Mszy św. wieczornej. Omawiamy wyznaczony temat i sprawy bieżące. Raz w miesiącu odbywa się Dzień Wspólnoty.

Każdego roku w tą uroczystość przychodzimy do naszej parafialnej świątyni, żeby dziękować dobremu Bogu za nieustanną obecność Najświętszej Maryi Panny w historii naszego narodu. Modlimy się w intencji Ojczyzny, za tych, którzy polegli w jej obronie. Prosimy zarazem o potrzebne Dary Ducha Świętego dla budowania naszej ziemskiej ojczyzny, która jest naszym czasowym domem w drodze do Domu Ojca - naszej Prawdziwej Ojczyzny.

W niedzielę o świcie w sposób uroczysty rozgłaszamy wszem i wobec radosną nowinę, że Chrystus Zmartwychwstał i Żyje.

Najważniejszym dniem roku liturgicznego jest Wielka Sobota. W godzinach rannych święcimy pokarmy na stół wielkanocny. Po zachodzie słońca bierzemy udział w Wigilii Paschalnej. Liturgia tchnie mocą i radością. Chrystus pokonuje śmierć i daje nam nadzieję na życie wieczne.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje liturgii Mszy świętej. Celebrujemy liturgię Męki Pańskiej. Składa się ona z czterech części: Liturgia słowa, Adoracja Krzyża, Komunia Święta, Procesja do Kaplicy Grobu Pańskiego.

W Wielki Czwartek całe prezbiterium pod przewodnictwem Ks. Biskupa gromadzi się w świątyni katedralnej na Mszy Krzyżma. Podczas liturgii kapłani odnawiają przyrzeczenia złożone w dniu święceń oraz zostają poświęcone: olej katechumenów, olej chorych i olej krzyżma. Na tej Mszy gromadzi się również Liturgiczna Służba Ołtarza.

Rozpoczęliśmy obchód najważniejszych świąt. Liturgia jest niezmienna od wieków. Jednakże każdego roku przybywa nam doświadczenia i tajemnice naszego zbawienia rozważamy szukając tego co jest najważniejsze. Dzisiaj wpatrujemy się w Chrystusa umywającego nogi Apostołom. Jako Kapłan Służy, mało tego zostawia Siebie jako pokarm. Trwamy w postawie adoracji wobec Miłości Zbawiciela.

Uroczystą Celebrację Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Niedziela Palmowa. Przeżywamy liturgiczne wspomnienie uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Towarzyszył temu wydarzeniu tłum ludzi, którzy słali gałązki palmowe. Na pamiątkę poświęcamy w czasie liturgii różnokolorowe palmy oraz wsłuchujemy się w opis Męki Jezusa.

Weszło już to tradycji, że w 5 Niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynają się w naszej Parafii Rekolekcje. Każdy z nas potrzebuję chwilę, że się zatrzymać i zobaczyć co w życiu jest najważniejsze. Rekolekcje prowadzi Duch Święty, posługując się Rekolekcjonistą. Tegoroczne ćwiczenie wielkopostne prowadził ks. Mariusz Wawrzynek - wikariusz z Parafii pw. MB. Częstochowskiej w Jaśle.

W dniu dzisiejszym tj. 27.01.2019 r. w naszym kościele wystąpił Chór Echo. Dyrygował Pan Jan Augustyn. Był to ostatni akcent tegorocznej edycji Koncertu Kolęd i Pastorałek. Chórzyści zachwycili słuchaczy, za co otrzymali owacje na stojąco.

Dzisiaj do plejady wykonawców dołączył Duet Wokalno - Instrumentalny Aleksandra i Nikola. Artyści oprócz klasycznych i znanych kolęd wykonali kilka utworów o tematyce Bożonarodzeniowej w nowszych interpretacjach. Na zakończenie dołączył Kacper i wykonano coś na góralską nutę, żeby poderwać słuchaczy do optymizmu i radości. Dziękujemy młodym wykonawcom i życzymy dalszych sukcesów muzycznych.

13 stycznia bieżącego roku rozpoczęliśmy kolejną edycję Koncertu Kolęd i Pastorałek. Dzisiaj wystąpił Zespół Wisienki z Markuszowej, kierowany przez P. Dariusza Datę.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwana Uroczystością Trzech Króli, w wielu Parafiach połączona jest z wielobarwnym pochodem. Mędrcy ze Wschodu prowadzenie przez tajemniczą gwiazdę po długiej wędrówce dotarli do Jezusa. Oddali Mu pokłon i złożyli dary. Podobnie jak oni, mieszkańcy naszej Gminy wyruszyli w Orszaku, żeby publicznie wyrazić swoją wiarę i chęć znalezienia Nowonarodzonego Mesjasza. W czasie marszu śpiewaliśmy kolędy, oraz wysłuchaliśmy krótkich scenek przygotowanych przez: Koło Gospodyń Wiejskich z Wiśniowej i Oddział KSM.

Do Uroczystości Bożego Narodzenia przygotowujemy się poprzez Adwent. W tym czasie sprawuje się Msze o Najświętszej Maryi Pannie zwane Roratami. Dekoracja pokazuje powolne schodzenie Jezusa w progi naszych serc i umysłów. W czasie tegorocznych Rorat rozważaliśmy dary i owoce Ducha Świętego. Temu celowi służyły sylwetki różnych świętych i błogosławionych, w życiu których w sposób szczególny jaśniał określony dar lub owoc Ducha Świętego. Najmłodsi przychodzili na Mszę św. z lampionami, które wykorzystywaliśmy w procesji na wejście.

Któż z nas nie czeka na ten dzień. Według skromnych przekazów historycznych, Bp Miry św. Mikołaj zasłyną z dobroci serca i wielkiej wiary w Chrystusa. Poniósł śmierć męczeńską 6 grudnia. Do dnia dzisiejszego kultywujemy pamięć o tym świętym przez wspomnienie liturgiczne oraz zwyczaj obdarowywania się prezentami. Nasza Parafia również gościła św. Mikołaja.

Uroczystość Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości zmobilizowała nasz Naród do refleksji nad historią. Była to również okazja do organizacji różnych form upamiętnienia tego wydarzenia. Nasza społeczność Parafialna i Gminna także dołożyła starań i wysiłków, by upamiętnić wysiłek patriotyczny naszych przodków.

Świętość z jednej strony, z drugiej doświadczenie przemijalności ludzkiego życia na ziemi. Motywują nas do poszukiwania tego co stałe, wieczne i nieprzemijające.

Różaniec jest chyba najbardziej popularną formą modlitwy w Kościele. Szczególnie intensyfikuje się on w październiku. Odmawiamy go w kościele we wspólnocie. To bardzo motywuje do udziału. A modlitwy nigdy za wiele. Dziękujemy wszystkim, szczególnie dzieciom, rodzicom, Różom Różańcowym i wszystkim, którzy znaleźli chwilę czasu na tą piękną modlitwę.

Bieżący rok został ogłoszony - Rokiem św. Stanisława Kostki. Relikwie świętego patrona dzieci i młodzieży peregrynują po naszej diecezji w parafiach, gdzie znajduje się Oddział KSM. Jest to dla nas okazja do wspólnej modlitwy i refleksji.

Wojna sieje zawsze zniszczenie i wyrastają cmentarze, które często kryją zwłoki nieznanych żołnierzy. Na terenie Parafii Wiśniowa takie miejsce znajduje się w Jazowej. Poświęcając nowy Krzyż, chcemy wyrazić pamięć o tych co polegli.

Piękno odgrywa ogromną rolę w prowadzeniu człowieka do zjednoczenia z Bogiem Ojcem. Nasza parafialna świątynia zyskała w tym roku dwa nowe witraże. Tematycznie przedstawiają one dwa ważne objawienie, które miały miejsce w dwudziestym wieku. Objawienie fatimskie z roku 1917 oraz te, których doznała nasza rodaczka S. Faustyna Kowalska Apostołka Bożego Miłosierdzia.

Nowy Rok Szkolny rozpoczęliśmy Mszą świętą. Podziękowaliśmy Dobremu Bogu za czas wakacji i prosiliśmy o Dary Ducha Świętego, by nam pomagały w zdobywaniu wiedzy i kształtowaniu charakteru.

Odpust Parafialny to drugie co do ważności, po Triduum Sacrum, wydarzenie religijne w Parafii. Przygotowania obejmują wymiar materialny oraz duchowy. Przygotowujemy obejścia domowe, otoczenie i wnętrze naszego kościoła, zapraszamy gości. Duchowo jesteśmy przygotowani przez spowiedź św, a w czasie uroczystości wspólnie odmawiamy przepisane modlitwy, by zyskać odpust czyli darowanie kary doczesnej i wiecznej za popełnione grzechy wyznane w czasie spowiedzi. Wychwalamy z wdzięcznością dobroć Boga i modlitwą ogarniamy wszystkich Parafian i przybyłych Gości.

Dzisiejsza uroczystość na przykładzie Najświętszej Maryi Panny ukazuje nam prawdziwy sens ludzkiego życia, który polega na własnym wysiłku i współpracy z łaską Bożą, aby osiągnąć wieczne szczęście. Wyrazem tego wysiłku i pracy, są przynoszone wieńce dożynkowe oraz bukiety ziół i kwiatów. Poświęcamy je na zakończenie uroczystej liturgii.

Świeccy odgrywają ogromną rolę w działalności Kościoła. W naszej Parafii działają następujące Grypy Dorosłych: Rada Parafialna, Akcja Katolicka, Koło Caritas, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Stowarzyszenie Przyjaciół WSD. Ludzie Ci pełnią niezastąpioną rolę w funkcjonowaniu Parafii. Służą min: na rzecz biednych i ubogich organizując zbiórki żywności, pomagają w wykonaniu dekoracji na Boże Narodzenie i Wielkanoc, stanowią ogromne zaplecze modlitewne i wsparcie dla duszpasterzy. Za ich poświęcenie i zaangażowanie składamy im serdeczne Bóg zapłać.

Jest czas pracy i jest czas wypoczynku. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele czekali na tę chwilę. Podsumowanie roku szkolnego rozpoczęło się dziękczynną Eucharystią a zakończyło się w Szkole ceremonią nagrodzenia uczniów za wybitne osiągnięcia naukowe i sportowe.

W naszej Parafii działają różne grupy ewangelizacyjne. Należą do nich zarówno młodzież jak i dorośli. Na zakończenie roku formacyjnego spotykamy się najczęściej przy ognisku. Chcemy chwilę ze sobą pobyć, porozmawiać. W tym roku mieliśmy gości z zagranicy: Pepe - Meksyk i Jenny - Hongkong.

Koniec roku szkolnego to okazja, by wypowiedzieć piękne i pełne treści słowo DZIĘKUJĘ. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele parafialnym w Wiśniowej. W Szkole odbyło się cześć oficjalna, wręczenie świadectw i część artystyczna w wykonaniu absolwentów Gimnazjum.

Siódmego czerwca bieżącego roku odbyło się wiosenne spotkanie Szkolnych Kół Caritas w Jaśle przy kościele Farnym. W tym wydarzeniu uczestniczyła również delegacja z naszej szkoły. Takie spotkania wpisują się w jeden z głównych nurtów działalności Kościoła jakim są dzieła miłosierdzia.

Uroczystość Bożego Ciała Kościół celebruje przez osiem dni. Nazywamy to Oktawą Bożego Ciała. W ostatni dzień odbywa się obrzęd błogosławieństwa dzieci i poświęcenia wianków. Przychodzi wtedy liczne grono wiernych, szczególnie rodziców z małymi dziećmi.

Jedną z form ewangelizacji, czyli głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie, który Zmartwychwstał i żyje są koncerty. Muzyka przyciąga szczególnie ludzi młodych i stanowi dla nich swego rodzaju drzwi do spotkania z Bogiem.

Życie wspólnoty Kościoła koncentruje się wokół Eucharystii. Jest Ona źródłem i szczytem liturgii. Dwa razy w roku Jej znaczenie jest podkreślane w sposób uroczysty. Jest to Wielki Czwartek - pamiątka ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa oraz Boże Ciało, kiedy to w radosny sposób uzewnętrzniamy wiarę w Jezusa obecnego w znaku chleba i wina.

Podczas Białego tygodnia odbył się obrzęd przyjęcia nowych ministrantów do grona Liturgicznej Służby Ołtarza. Było to również doskonała okazja, żeby zachęcić chłopców, którzy przyjęli poraz pierwszy Komunię Świętą, do wstąpienia do zaszczytnego grona ministrantów.

Uroczyste obchody Święta rozpoczęła Msza św. o godz. 10.00. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz lokalnych, przedstawiciele Szkół i lokalnych organizacji społecznych: Strażacy i Koła Gospodyń oraz licznie zgromadzeni parafianie. Po Mszy św., młodzież z KSM przedstawiła montaż słowno - muzyczny na temat historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie w postawie stojącej została odśpiewana Rota. Zakończenie Uroczystości ukoronowane zostało przez złożenie kwiatów przed pomnikiem naszego Rodaka św. Jana Pawła II. Obchody uświetnił Chór Echo. Animował śpiew pieśni podczas liturgii Mszy św., a po niej wykonał wiązankę pieśni patriotycznych.

Liturgię Niedzieli Dobrego Pasterza uświetnił zespół "Zbrucz" z Ukrainy. Usłyszeliśmy pieśni liturgiczne podczas Mszy świętej. I kilka znanych utworów wykonanych po skończonej liturgii.

Dnia 21 kwietnia w Wiśniowej, młodzież z następujących parafii przyjęła sakrament bierzmowania: Lubla, Łączki Jagielońskie, Łęki Strzyżowskie, Niewodna, Pstrągówka i Wiśniowa. Liturgii przewodniczył J.E.Ks.Bp Edward Białogłowski. W koncelebrze brali udział księża z parafii, których młodzież przyjmowała bierzmowanie i Ks. Dziekan Bogusław Bogaczewicz z Frysztaka.

Procesja Rezurekcyjna jest wyrazem naszej radości. Chrystus pokonuje śmierć i żyje nadal. Jest On dla każdego z nas źródłem nadziei.

Nadal trwamy na adoracji Chrystusa w Kaplicy Grobu Bożego. Jest to dzień modlitwy, zadumy i oczekiwania na Wigilię Paschalną. Do południa święci się pokarmy na stół wielkanocny. Przychodzimy całymi rodzinami. Oddajemy pokłon Krzyżowi, adorujemy Chrystusa. Po zapadnięciu zmroku rozpoczyna się Liturgia Paschalna

W tym dniu Kościół nie sprawuje Eucharystii. W centrum znajduje się celebracja Męki Pańskiej i Adoracja Krzyża. Bogactwo symboliki: Krzyż Chrystusowy, Grób Pański, obnażony ołtarz, puste tabernakulum, wprowadzają wierzący w głębię Męki Chrystusa.

Wielki Czwartek - pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy św. Przenosimy w procesji Najświętszy Sakrament do Kaplicy Adoracji zwanej Ciemnicą.

Jak co roku grupa naszych ministrantów i lektorów udaje się w Wielki czwartek do katedry rzeszowskiej, by uczestniczyć w Mszy Krzyżma.

Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia w Kościele. Na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy poświęcamy palmy.

W dniach 18 - 21 marca 2018 r. odbyły się w naszej Parafii rekolekcje wielkopostne. Przygotowały one nas do dobrej spowiedzi i owocnego przeżywania Świąt Wielkanocnych. Słowo Boże głosił ks. Wojciech Mazurek z Parafii pw. św. Brata Alberta z Kolbuszowej.

Dnia 24 lutego bieżącego roku, odbył się w naszej Parafii kolejny dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Poprzez adorację Eucharystyczną i słuchanie słowa Bożego pogłębialiśmy naszą wiarę i modliliśmy się w różnych intencjach.

W ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania młodzież z naszej Parafii udała się do Diecezjalnego Domu Tabor na Dzień Skupienia, który odbył się w dniach 16 - 17 luty 2018 r.

21 stycznia wystąpił Chór z Parafii pw. Serca Bożego ze Svidnika na Słowacji

14 stycznia wystąpił Chór Męski Echo z Wiśniowej

W kolejne niedziele stycznia, począwszy od 07.01.2018 odbywa się w naszym kościele Festiwal Kolęd i Pastorałek. Jako pierwszy wystąpił Zespół Teatralny z Kozłówka - kierowany przez P. Agatę Wójcik.

Orszak Trzech Króli wpisał się już na stałe w krajobraz przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy dokładamy starań, żeby to wydarzenie było okazją do wspólnego spotkania i śpiewu kolęd.

św. Mikołaj zawsze odpowiada na zaproszenie. przybył w godzinach wieczornych do naszej wspólnoty parafialnej. Zabawił krótką chwilę i sprawił wiele radości.

Strażnik Skarbów - Roraty ze św. Józefem

Wolność to dar, który trzeba ciągle zdobywać

procesja na cmetarz

Strzyżów

15 czerwca 2017

9 kwietnia 17

8 stycznia

6 styczeń 17

15 sierpnia

Kraków, Licheń, Gniezno, Poznań, Lednica, Warszawa, Częstochowa 8-10 czerwca 2016

26 maja

26 maja

10 maja 2016

1-2 maja w Rzeszowie

9 kwietnia

27 marca

26 marca

25 marca

24 marca 2016

20marca 2016

Zespół Pieśni i Tańca WISIENKA

Chór Mieszany ze Svidnika

Chór męski "ECHO"

6 stycznia 2016

10 listopada 2015

15 sierpnia

21 maja 2015

6 stycznia 2015

4 stycznia 2015

13 grudnia 2014

12 grudnia

23 listopada

15 maja 2014

11 -12 stycznia 2014

  Konkurs
Najładniejsze przebranie na Orszaku Trzech Króli (głosuj w sondzie)

styczeń 2014

9 listopada 2013

30 maja 2013

31 III 2013

30 III 2013

29 III 2013

28 III 2013

Wiśniowa 20 stycznia

6 stycznia 2013

Gminne obchody

w Roku Wiary na groby Orląt Lwowskich i do Katedry Lwowskiej 10 XI 2012

50 lat kapłaństwa ks. Antoniego Bieszczada

15 sierpnia 2012

17 maja 2012

procesja z palmami

11 listopada 2011

9 października 2011

9 października 2011

Powrót